VS-300U40A
IC COMPARATOR 2 DIFF 8SOIC
The picture may be a schematic diagram. View specifications for product details.
Vishay General Semiconductor - Diodes Division VS-300U40A
Part No: VS-300U40A
Manufacturer:Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Package: DO-205AB, DO-9, Stud
Description: DIODE GEN PURP 400V 300A DO205AB
Purchase
You may place an order without registering to oemstock.com.
We strongly suggest you sign in before purchasing as you can track your order in real time.
RFQ (Request for Quotations)
It is recommended to request for quotations to get the latest prices and inventories about the part.
Our sales will reply to your request by email within 24 hours.
Specifications
Series:-
Package/Case:DO-205AB, DO-9, Stud
Packaging:Bulk
Product Status:Obsolete
Technology:Standard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):400 V
Current - Average Rectified (Io):300A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:1.4 V @ 942 A
Speed:Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):-
Current - Reverse Leakage @ Vr:40 mA @ 400 V
Capacitance @ Vr, F:-
Grade:-
Qualification:-
Mounting Type:Stud Mount
Supplier Device Package:DO-205AB (DO-9)
Operating Temperature - Junction:-65°C ~ 200°C