ST-5EMP500
IC COMPARATOR 2 DIFF 8SOIC
The picture may be a schematic diagram. View specifications for product details.
Nidec Components Corporation ST-5EMP500
Part No: ST-5EMP500
Manufacturer:Nidec Components Corporation
Package:
Description: TRIMMER 50-50 OHM 0.25W GW SIDE
Purchase
You may place an order without registering to oemstock.com.
We strongly suggest you sign in before purchasing as you can track your order in real time.
RFQ (Request for Quotations)
It is recommended to request for quotations to get the latest prices and inventories about the part.
Our sales will reply to your request by email within 24 hours.
Specifications
Series:ST5
Packaging:Bulk
Product Status:Active
Resistance:50 Ohms
Power (Watts):0.25W, 1/4W
Tolerance:±10%
Temperature Coefficient:±250ppm/°C
Number of Turns:14.0
Adjustment Type:Side Adjustment
Resistive Material:Cermet
Mounting Type:Surface Mount
Termination Style:Gull Wing
Size / Dimension:Rectangular - 0.266" x 0.236" Face (6.75mm x 6.00mm)