MSKD100-12
IC COMPARATOR 2 DIFF 8SOIC
The picture may be a schematic diagram. View specifications for product details.
Microsemi Corporation MSKD100-12
Part No: MSKD100-12
Manufacturer:Microsemi Corporation
Package: D1
Description: DIODE MODULE GP 1200V 100A D1
Purchase
You may place an order without registering to oemstock.com.
We strongly suggest you sign in before purchasing as you can track your order in real time.
RFQ (Request for Quotations)
It is recommended to request for quotations to get the latest prices and inventories about the part.
Our sales will reply to your request by email within 24 hours.
Specifications
Series:-
Package/Case:D1
Packaging:Bulk
Product Status:Obsolete
Diode Configuration:1 Pair Common Cathode
Technology:Standard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):1200 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode):100A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:1.35 V @ 300 A
Speed:Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):-
Current - Reverse Leakage @ Vr:5 mA @ 1200 V