MGR1201-BP
IC COMPARATOR 2 DIFF 8SOIC
The picture may be a schematic diagram. View specifications for product details.
Micro Commercial Co MGR1201-BP
Part No: MGR1201-BP
Manufacturer:Micro Commercial Co
Package: TO-220-2
Description: DIODE GEN PURP 50V 12A TO220AC
Purchase
You may place an order without registering to oemstock.com.
We strongly suggest you sign in before purchasing as you can track your order in real time.
RFQ (Request for Quotations)
It is recommended to request for quotations to get the latest prices and inventories about the part.
Our sales will reply to your request by email within 24 hours.
Specifications
Series:-
Package/Case:TO-220-2
Packaging:Bulk
Product Status:Obsolete
Technology:Standard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):50 V
Current - Average Rectified (Io):12A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:1.1 V @ 12 A
Speed:Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):-
Current - Reverse Leakage @ Vr:5 µA @ 50 V
Capacitance @ Vr, F:100pF @ 4V, 1MHz
Grade:-
Qualification:-
Mounting Type:Through Hole
Supplier Device Package:TO-220AC
Operating Temperature - Junction:-55°C ~ 150°C