IXGM40N60
IC COMPARATOR 2 DIFF 8SOIC
The picture may be a schematic diagram. View specifications for product details.
IXYS IXGM40N60
Part No: IXGM40N60
Manufacturer:IXYS
Package: TO-204AE
Description: IGBT 600V 75A 250W TO-204AE
Purchase
You may place an order without registering to oemstock.com.
We strongly suggest you sign in before purchasing as you can track your order in real time.
RFQ (Request for Quotations)
It is recommended to request for quotations to get the latest prices and inventories about the part.
Our sales will reply to your request by email within 24 hours.
Specifications
Manufacturer: IXYS
Series:-
Package/Case:TO-204AE
Packaging:Tube
Product Status:Obsolete
IGBT Type:-
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):600 V
Current - Collector (Ic) (Max):75 A
Current - Collector Pulsed (Icm):150 A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:2.5V @ 15V, 40A
Power - Max:250 W
Switching Energy:-
Input Type:Standard
Gate Charge:250 nC
Td (on/off) @ 25°C:100ns/600ns
Test Condition:480V, 40A, 22Ohm, 15V
Reverse Recovery Time (trr):200 ns
Operating Temperature:-55°C ~ 150°C (TJ)