IXGH15N120CD1
IC COMPARATOR 2 DIFF 8SOIC
The picture may be a schematic diagram. View specifications for product details.
IXYS IXGH15N120CD1
Part No: IXGH15N120CD1
Manufacturer:IXYS
Package: TO-247-3
Description: IGBT 1200V 30A 150W TO247
Purchase
You may place an order without registering to oemstock.com.
We strongly suggest you sign in before purchasing as you can track your order in real time.
RFQ (Request for Quotations)
It is recommended to request for quotations to get the latest prices and inventories about the part.
Our sales will reply to your request by email within 24 hours.
Specifications
Manufacturer: IXYS
Series:-
Package/Case:TO-247-3
Packaging:Bulk
Product Status:Active
IGBT Type:-
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):1200 V
Current - Collector (Ic) (Max):30 A
Current - Collector Pulsed (Icm):60 A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:3.8V @ 15V, 15A
Power - Max:150 W
Switching Energy:1.05mJ (off)
Input Type:Standard
Gate Charge:69 nC
Td (on/off) @ 25°C:25ns/150ns
Test Condition:960V, 15A, 10Ohm, 15V
Reverse Recovery Time (trr):40 ns
Operating Temperature:-55°C ~ 150°C (TJ)