IXBT42N170-TRL
IC COMPARATOR 2 DIFF 8SOIC
The picture may be a schematic diagram. View specifications for product details.
IXYS IXBT42N170-TRL
Part No: IXBT42N170-TRL
Manufacturer:IXYS
Package: TO-268-3, D3PAK (2 Leads + Tab), TO-268AA
Description: IGBT 1700V 80A TO268
Purchase
You may place an order without registering to oemstock.com.
We strongly suggest you sign in before purchasing as you can track your order in real time.
RFQ (Request for Quotations)
It is recommended to request for quotations to get the latest prices and inventories about the part.
Our sales will reply to your request by email within 24 hours.
Specifications
Manufacturer: IXYS
Series:BIMOSFET™
Package/Case:TO-268-3, D3PAK (2 Leads + Tab), TO-268AA
Packaging:Tape & Reel (TR)
Product Status:Active
IGBT Type:-
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):1700 V
Current - Collector (Ic) (Max):80 A
Current - Collector Pulsed (Icm):300 A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:2.8V @ 15V, 42A
Power - Max:360 W
Switching Energy:-
Input Type:Standard
Gate Charge:188 nC
Td (on/off) @ 25°C:37ns/340ns
Test Condition:850V, 42A, 10Ohm, 15V