FBS10-12SC
IC COMPARATOR 2 DIFF 8SOIC
The picture may be a schematic diagram. View specifications for product details.
IXYS FBS10-12SC
Part No: FBS10-12SC
Manufacturer:IXYS
Package: ISOPLUSi5-PAK™
Description: BRIDGE RECT 1P 1.2KV 6.6A I4-PAC
Purchase
You may place an order without registering to oemstock.com.
We strongly suggest you sign in before purchasing as you can track your order in real time.
RFQ (Request for Quotations)
It is recommended to request for quotations to get the latest prices and inventories about the part.
Our sales will reply to your request by email within 24 hours.
Specifications
Manufacturer: IXYS
Series:-
Package/Case:ISOPLUSi5-PAK™
Packaging:Tube
Product Status:Active
Diode Type:Single Phase
Technology:Silicon Carbide Schottky
Voltage - Peak Reverse (Max):1.2 kV
Current - Average Rectified (Io):6.6 A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:2.1 V @ 4 A
Current - Reverse Leakage @ Vr:200 µA @ 1200 V
Operating Temperature:-55°C ~ 175°C (TJ)