G3F18MT12J-TR
IC COMPARATOR 2 DIFF 8SOIC
The picture may be a schematic diagram. View specifications for product details.
GeneSiC Semiconductor G3F18MT12J-TR
Part No: G3F18MT12J-TR
Manufacturer:GeneSiC Semiconductor
Package: TO-263-8, D2PAK (7 Leads + Tab), TO-263CA
Description: 1200V 18M TO-263-7 G3F SIC MOSFE
Purchase
You may place an order without registering to oemstock.com.
We strongly suggest you sign in before purchasing as you can track your order in real time.
RFQ (Request for Quotations)
It is recommended to request for quotations to get the latest prices and inventories about the part.
Our sales will reply to your request by email within 24 hours.
Specifications
Series:-
Package/Case:TO-263-8, D2PAK (7 Leads + Tab), TO-263CA
Packaging:Tape & Reel (TR)
Product Status:Active
FET Type:N-Channel
Technology:SiC (Silicon Carbide Junction Transistor)
Drain to Source Voltage (Vdss):1200 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:122A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):18V
Rds On (Max) @ Id, Vgs:25mOhm @ 45A, 18V
Vgs(th) (Max) @ Id:4.3V @ 35mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:212 nC @ 18 V
Vgs (Max):+22V, -10V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:4962 pF @ 800 V
FET Feature:-
Power Dissipation (Max):526W (Tc)
Operating Temperature:-55°C ~ 175°C (TJ)