EQ25-3C96-A250
IC COMPARATOR 2 DIFF 8SOIC
The picture may be a schematic diagram. View specifications for product details.
Ferroxcube EQ25-3C96-A250
Part No: EQ25-3C96-A250
Manufacturer:Ferroxcube
Package:
Description: Ferrite Misc
Purchase
You may place an order without registering to oemstock.com.
We strongly suggest you sign in before purchasing as you can track your order in real time.
RFQ (Request for Quotations)
It is recommended to request for quotations to get the latest prices and inventories about the part.
Our sales will reply to your request by email within 24 hours.
Specifications
Manufacturer: Ferroxcube
Series:-
Packaging:Bulk
Product Status:Active
Core Type:EQ
Supplier Device Package:EQ 25
Material:3C96
Diameter:-
Inductance Factor (Al):250 nH
Tolerance:±3%
Gap:Gapped
Effective Permeability (µe):82.0
Initial Permeability (µi):-
Core Factor (ΣI/A) mm⁻¹:0.414
Effective Length (le) mm:41.4
Effective Area (Ae) mm²:100.0
Minimum Core Cross Section (Amin) mm²:95.0
Effective Magnetic Volume (Ve) mm³:4145.0
Finish:Uncoated
Height:0.315" (8.00mm)
Length:0.984" (25.00mm)
Width:0.709" (18.00mm)