CFM70S240
IC COMPARATOR 2 DIFF 8SOIC
The picture may be a schematic diagram. View specifications for product details.
Cincon Electronics Co. LTD CFM70S240
Part No: CFM70S240
Series:CFM70S (70W)
Number of Outputs:1
Voltage - Input:85 ~ 264 VAC, 120 ~ 370 VDC
Voltage - Output 1:24V
Voltage - Output 6:-
Current - Output 1:2.92 A
Current - Output 6:-
Power (Watts):70W
Applications:Household Appliances
Voltage - Isolation:4.25 kV
Operating Temperature:-30°C ~ 80°C (With Derating)
Features:DC Input Capable, Universal Input
Mounting Type:Chassis Mount
Size / Dimension:3.00" L x 2.00" W x 1.07" H (76.2mm x 50.8mm x 27.1mm)