242A17660XE
IC COMPARATOR 2 DIFF 8SOIC
The picture may be a schematic diagram. View specifications for product details.
Amphenol CONEC 242A17660XE
Part No: 242A17660XE
Manufacturer:Amphenol CONEC
Package:
Description: CONN D-SUB RCPT 9POS R/A SOLDER
Manufacturer: Amphenol CONEC
Series:242A
Number of Positions:9
Number of Rows:2
Mounting Type:Through Hole, Right Angle
Shell Size, Connector Layout:1 (DE, E)
Contact Type:Signal
Flange Feature:Housing/Shell (4-40)
Contact Finish:Gold
Contact Finish Thickness:8.00µin (0.203µm)
Ingress Protection:IP20
Material Flammability Rating:UL94 V-0
Current Rating (Amps):7.5A
Backset Spacing:0.318" (8.08mm)