241A16070XE
IC COMPARATOR 2 DIFF 8SOIC
The picture may be a schematic diagram. View specifications for product details.
Amphenol CONEC 241A16070XE
Part No: 241A16070XE
Manufacturer:Amphenol CONEC
Package:
Description: CONN D-SUB PLUG 15POS R/A SOLDER
Manufacturer: Amphenol CONEC
Series:241A
Connector Type:Plug, Male Pins
Number of Positions:15
Number of Rows:2
Mounting Type:Through Hole, Right Angle
Shell Size, Connector Layout:2 (DA, A)
Contact Type:Signal
Flange Feature:Housing/Shell (4-40)
Contact Finish:Gold
Contact Finish Thickness:8.00µin (0.203µm)
Ingress Protection:IP20
Material Flammability Rating:UL94 V-0
Current Rating (Amps):7.5A
Backset Spacing:0.318" (8.08mm)